Zenginler de Kredi Çeker: Faizler Yükselince Lüks Konut Satışları Düştü

Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank, enflasyonla mücadelede yükselen kredi faizlerinin sadece orta ve alt geliri değil zenginleri de etkilediğini raporunda  açıklarken, lüks konut satışlarının 2023 ikinci çeyrekte yüzde 13 düştüğü görüldü.

Enflasyonla mücadelede özellikle gelişmiş ülkelerde artan faiz oranları kredi faizlerini de yükseltince konut piyasaları etkilendi. Ancak sadece alt ve orta sınıf değil lüks segment de geriye düştü.

Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank’in raporunda lüks emlak piyasasında durulma görüldü.

10 milyon doların üzerindeki konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 düştüğü görüldü.

Önceki yıl 40,7 milyar dolar satış yapılan lüks konut piyasasında, haziran ayına kadar olan 12 ayda ise satışlar 30 milyar doların altına geriledi. Yine de salgın öncesi 18,6 milyar dolarlık satış hacminin çok üzerinde bulunuyor.

Pandemide zenginlerin daha büyük evler, yazlık olanaklara sahip ikinci evler almak istemesiyle emlak satışları artmıştı. Faizlerin yükselişi bu durumu tersine çevirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk sırada yer aldığı lüks konut piyasasında, Dubai üst sıraya yerleşti.

Dubai’de 10 milyon doların üzerindeki konut satışlarının toplam değeri geçen yıl ikinci çeyrekte 779 milyon dolar olurken, bu yıl 1,6 milyar dolar oldu. Aynı dönemde New York ikinci sırada yer alırken, onu Londra takip etti.

Knight Frank Yöneticisi Liam Bailey, gelecek yıl pazarda arz eksikliğinin satışlar üzerinde de baskı yaratabileceğini söylerken, açıklamasında “Yakın vadede piyasaların çoğunda en büyük sınırlama arz” diyerek şöyle konuştu:

2020 ve 2022 yılları arasında yeni inşaatların başlamaması, yeni teslimatlar için zayıf bir 2024 anlamına geliyor. Bu da mevcut stok için artan rekabete işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir