Türkiye’nin yeni operatörü abone alımına başladı

TT Mobil, Turkcell ve Vodafone Türkiye’nin ardından 4’üncü operatör olarak hizmet verecek Netgsm abone alımlarına başladı. Netgsm Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal, firmanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) 2009’da aldığı sabit telefon, sanal mobil telefon, internet servis sağlayıcılığı ve haberleşme altyapı lisanslarıyla hizmet verdiğini söyledi.

Türk Telekom’un mobil hizmeti vereceklerini belirten Öcal, diğer GSM operatörlerin numaralarının da Netgsm’e taşınabileceğini kaydetti. Öcal, “Bu yılın sonuna kadar numara taşımayla birlikte 3 milyon aboneye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Mobil telefon hizmetlerinde ilk defa sanal mobil şebeke hizmetleri kapsamında GSM çekirdek şebeke altyapılarını kurduklarını belirten Öcal, BTK’den 0510 22X XXXX numara bloku aldıklarını ve test olarak geçen yıl hizmet vermeye başladıklarını bildirdi.

Öcal, halihazırda sabit telefon hizmetleri kapsamında 200 bine yaklaşan VoIP/SMS/internet abonesiyle imtiyazlı grup firmalarının arkasından 4’üncü sıraya yükseldikleri bilgisini verdi.

Mobilite ihtiyacının baz istasyonunu mobil operatörlerle ortak kullanan ancak diğer altyapının tamamı kendisine ait olan operatörlerle kurulmasını zaruri hale getirdiğini ifade eden Öcal, “Sanal mobil şebeke hizmeti, kıt kamu kaynağı olan GSM için tahsis edilen frekansları yayan baz istasyonlarını, kirasını vererek diğer mobil operatörlerle ortak kullanan mobil operatördür ve işletmesel anlamda onlardan farkı yoktur” diye konuştu.

Öcal, BTK’ye yaptıkları başvurulara ilişkin onayları geçen yılın sonu itibarıyla aldıklarını dile getirerek, “Gerekli başvuruları yaptık. Abone alımı herhangi bir bayiye gitmeden, e-Devlet veya akıllı telefonlardaki yapay zeka doğrulamalı mobil uygulama üzerinden yapılabiliyor. Abone alımına bu ay itibarıyla başladık” değerlendirmesinde bulundu.

ADEM ÖCAL KİMDİR

NETGSM’in sahibi Adem Öcal, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı zamanda Adem Öcal NETGSM’in Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Adem Öcal, Türkiye’de dördüncü operatör olarak mart ayı itibarıyla abone almaya başlayacaklarını duyuran NETGSM’in sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir