Son Dakika: Refah Sınır Kapısı açıldı! Yardım tırları Gazze’ye gidiyor

İsrail’in günlerdir bombardımana tuttuğu Gazze’ye günlerdir su, yakıt, ilaç, elektrik ve gıda giremiyor. Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı olan Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı, İsrail bombaladığı için kullanılamıyordu. Bu sabah sınır kapısı açıldı. Bu gelişmeyle birlikte günlerdir ilk kez 20 yardım tırı Gazze’ye geçiş yaptı.

KOCA ŞEHRİ ENKAZA ÇEVİRDİLER

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı operasyon başlatmıştı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı. Okulları, evleri, camileri bombalayan İsrail son olarak da sivillerin sığındığı bir hastaneyi vurmuş ve yüzlerce insanı katletmişti. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 4 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

TAM ABLUKA UYGULANIYOR

Gazze’yi abluka altına alan İsrail, ihtiyaçların karşılanmasına da müsaade etmedi. Gazze’ye su, yakıt ve elektrik vermeyen İsrail; gönderilen yardımların da Mısır’daki Refah Sınır Kapısı’ndan girmesine müsaade etmedi. Dünyayla tek bağlantısı bu sınır kapısı olan Gazze halkı ise ölüme terk edildi.

20 YARDIM TIRINA İZİN VERİLDİ

Dünya liderleri Gazze’ye yardımların girmesi için çaba gösterirken; İsrail’deki ABD Büyükelçiliği sınır kapısının saat. 10.00’da açılacağına dair bilgi aldıklarını paylaştı. Saatler 10.00’u gösterdiğinde sınırda hareketlilik başladı. 20 yardım tırı Gazze’ye geçiş yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir