Samsung, 2nm çip üretiminde öncü oldu

Samsung, Japon şirketi Preferred Networks (PFN) ile önemli bir anlaşmaya imza attı. PFN’nin TSMC’den Samsung’a geçişi herkesi şaşırttı ve bu değişimin gelecekte nasıl sonuçlar doğuracağı merak konusu. İki şirket arasındaki bu anlaşma önemli bir dönüm noktası niteliğinde. Şu anda 3nm işlemle üretilen çipler var ve 2nm üretim sürecine geçişin ilk adımları atıldı.

Samsung, ilk 2nm çipleri için hazırlıklara başladı. Yapay zeka alanında tanınan şirketlerden biri olan Preferred Networks, Samsung ile bir anlaşma yaparak ilk 2nm AI çiplerine hazırlanıyor.

Samsung, 2nm çip üretiminde öncü oldu

Samsung’un 2nm üretim teknolojisinin performansı henüz bilinmiyor. Ancak Güney Koreli şirketin her yıl kendini daha da geliştirdiği biliniyor. PFN’nin neden TSMC’den Samsung’a geçtiği bilinmiyor. Belki de, Samsung çip üretiminde PFN’ye ucuz bir fiyat teklifiyle geldi.

Samsung, genellikle performans ve verimlilik açısından TSMC’nin gerisinde kalıyor. Şirket, 2nm GAA (Gate-All-Around) teknolojisini başarıyla uygulamayı ve arzu edilen sonucu almayı hedefliyor. Akıllı telefonlarda kullanılan Exynos SOC’da daha fazla iyileştirme bekliyoruz. Bir sonraki Exynos 2500’ün performans sonuçları da merakla bekleniyor. Exynos 2400’e benzer şekilde, Exynos 2500’in 10 çekirdekli bir yapıya sahip olacağı söyleniyor. Ayrıca, ARM’ın Cortex-X5 çekirdeğinin Exynos 2500’de yer alacağı söylentiler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir