Yusuf İslam Hürriyet’e konuştu: ‘Seçimin yankısı sınırları aşacak’

İngiliz şarkıcı Yusuf İslam, Türk halkının bu pazar günü ‘tarihi bir karar vereceğini’ söyledi. Türkiye’ye ilk kez geldiği 1980’lerin başından beri çok şeyin değiştiğini anlatan İslam, “O günden bugüne, Türkiye’nin güçlü ve bağımsız bir ulus olarak gelişimine şahit oldum” dedi. Şimdi “tarihi bir karar” aşamasında olunduğu görüşünü dile getiren İslam, “İster sağa ister sola, ister Doğu’ya ister Batı’ya, ister geriye ister ileriye gitsin, bu kararın Türkiye sınırlarının ötesinde yansımaları olacak” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen İslam, Ekim 2022’de Beştepe’de verdiği konser sonrası gitarını Erdoğan’a hediye etmişti.

‘KÜRESEL ARABULUCU’

“Yeryüzünde barış, adalet ve anlayış tesisi için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyorum” diyen İslam, Türkiye’nin doğu ile batı, kuzey ile güney ortasındaki konumuyla bu iş için ideal olduğunu kaydetti. İslam, Türkiye’nin küresel barışa katkısına örnek olarak, savaşan taraflar Rusya ve Ukrayna’nın her ikisiyle de diyalog kurabilmesini gösterdi. Türkiye’nin Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika gibi coğrafyalarda da çok boyutlu bir dış politika izlediği görüşünü dile getiren İslam, “Türkiye küresel bir barış sağlayıcı rolünü oynayabilir, ancak bunun için liderliğinin güçlü ve istikrarlı olması ve dış güçlerin etkisinde kalmaması gerekir” dedi.

‘TÜRKİYE UMUT OLDU’

İslam, Batılı ülkeleri, Türkiye’de önlenen 2016 darbe girişimi sonrası demokratik davranmamak ve Türk halkının iradesini gasp etmeye çalışanlar lehine tavır almakla da suçladı. “Türkiye’nin 80’lerin başından bu yana kaydettiği ilerlemenin bizzat şahidiyim” diyen İslam, “son yirmi yıldaki istikrarın bölge ülkelerine umut olduğu” yorumunu yaptı. İslam, Türkiye’nin savunma sanayi ve yerli otomobil yatırımları ile yeni havalimanı ve yol inşaatlarından da övgüyle bahsetti.

‘BATI ETKİLEME PEŞİNDE’

Avrupa’da pandemi sonrası yaşanan ekonomik sorunlara dikkat çeken İslam, buna karşın “Batılı siyasetçiler ve medyanın kendi sorunlarını görmezden gelip Türkiye’deki seçimleri etkilemeye çalıştığını” belirtti. Seçim sonucuna saygı duyulması gerektiğini kaydeden İslam, “Oy verenlerin Türkiye’nin tökezlemesini bekleyenler olduğunun farkına varmaları için dua ediyorum” dedi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*